Okręgowa Izba Lekarska w Koszalinie |
Międzynarodowa
Wystawa Fotograficzna Lekarzy
pod hasłem
„W mgnieniu oka…”
W Klubie Lekarza w Łodzi przy ul. Czerwonej 3 odbędzie się w październiku, tradycyjnie jak co roku, kolejna o zasięgu międzynarodowym, powakacyjna Wystawa Fotograficzna Lekarzy, tym razem pod hasłem „W mgnieniu oka…” - realizację tego tematu pozostawiamy inwencji oraz wyobraźni lekarzy i lekarzy dentystów, chcących wziąć udział w Wystawie.
Tegorocznej edycji Wystawy, podobnie jak poprzednim, towarzyszył będzie Konkurs, w którym prace oceni Jury złożone z profesjonalistów. Do udziału w Wystawie i Konkursie Fotograficznym zapraszamy Koleżanki i Kolegów nie tylko z okręgowych izb lekarskich w Polsce, a także z zagranicy.
Zapraszamy do przesyłania fotografii drogą elektroniczną, lub na nośnikach danych.
Termin dostarczania fotografii upływa 30 września br.
Wernisaż Wystawy, podczas którego zostaną ogłoszone wyniki Konkursu Fotograficznego odbędzie się 13 października 2024 roku (niedziela) o godz. 17.00. Wystawa potrwa do 18 października br.
Kontakt:
Iwona Szelewa
Dyrektor Biura Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi,
tel. 609 816 108 lub 42/683 17 01
W dniu 15 lutego 2024 r. weszły w życie nowe przepisy o przeciwdziałaniu zagrożeniu przestępczości na tle seksualnym i ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawa Kamilka.
Najważniejszym założeniem przyświecającym wprowadzeniu tej regulacji była lepsza ochrona dzieci przed możliwością ich skrzywdzenia przez stykające się z nimi osoby.
W celu zminimalizowania zagrożenia przepisy nakazują osobom, które w swojej pracy mają kontakt z dziećmi, nie tylko przejście procedury pozytywnej weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, lecz także przedłożenie zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego potwierdzającego ich nie karalność. W praktyce uzyskanie zwłaszcza tego drugiego dokumentu wymaga dopełnienia urzędowych formalności oraz poniesienia kosztów, co może niestety skutecznie zniechęcać niektóre osoby do podejmowania np. pracy sezonowej albo wolontariatu w sektorach, w których występuje mniejszy lub większy kontakt z dziećmi.
Jednym z głównych zapisów ustawy jest obowiązkowe wprowadzenie we wszystkich placówkach, które pracują z dziećmi, standardów ochrony małoletnich. Ma to być dokument będący zbiorem stosowanych i przestrzeganych zasad oraz procedur postępowania w placówce w sytuacji podejrzenia krzywdzenia dziecka. Obowiązek wprowadzenia standardów mają m.in. przedszkola, szkoły, świetlice, a także placówki medyczne – w tym gabinety stomatologiczne.
Za brak standardów grozi kara grzywny do 250 zł lub nagana, natomiast w sytuacji ponownego stwierdzenia niewykonania obowiązku grzywna wyniesie nie mniej niż 1000 zł. Standardy muszą być udostępnione na stronie internetowej placówki oraz wywieszone w widocznym miejscu w lokalu – w wersji pełnej oraz skróconej, przeznaczonej dla małoletnich.
Co powinny zawierać „Standardy ochrony małoletnich”?
Zgodnie z art. 22c. 1. ustawy, w standardach – w sposób dostosowany do charakteru i rodzaju placówki lub działalności – mają być określone między innymi:
W Ministerstwie Sprawiedliwości działa Zespół ds. Ochrony Małoletnich, złożony z ekspertów – przedstawicieli rożnych instytucji (innych ministerstw, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych, jednostek samorządu terytorialnego). Do jego zadań należy przygotowywanie wytycznych do opracowania standardów i aktualizowanie tych wytycznych co dwa lata.
Bieżące informacje z prac Zespołu, wytyczne do sporządzenia Standardów oraz wzory dokumentów można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/zespol-do-spraw-ochrony-maloletnich
W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się dwa nowe dokumenty: Prawo Wykonywania Zawodu Lekarza oraz Prawo Wykonywania Zawodu Lekarza Dentysty. Dzięki nim swoje uprawnienia zawodowe potwierdzi prawie 200 tysięcy osób w Polsce.
Informacje szczegółowe na stronie: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/prawo-wykonywania-zawodu-lekarza-i-lekarza-dentysty-w-mobywatelu-20
W mObywatelu 2.0 skorzystasz z elektronicznej wersji Prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty, jeśli:
Dodaj dokument do aplikacji i korzystaj z niego również w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu. - szczegółowe informacje
W razie problemów z aktywacją PWZ lekarz powinien zgłosić się do Centralnego Ośrodka Informatyki, który jest odpowiedzialny za aplikację mObywatel - numer infolinii +42 253 54 74.