pdfPismo Wiceprezesa NRL dr. Artura Drobniaka

Zgodnie z opinią Mecenasa Michała Kozika istnieją następujące możliwości weryfikowania lekarzy z Ukrainy zgłaszających się na kurs językowy:

1) możemy pobrać skan lub kopię dyplomu lekarza,

2) odnośnie do weryfikacji obywatelstwa i daty wjazdu na teren RP (data wjazdu najwcześniej 24 lutego 2022) IODO nie widzi możliwości pobierania i przechowywania w dokumentach zgłoszeniowych na kurs językowy skanu paszportu, bo zawiera on dane nadmiarowe w stosunku do celu naszego zapisu na nasz kurs językowy (np. miejsce urodzenia). Wobec tego należy pobierać od zapisujących się na kurs oświadczenie o treści: "Oświadczam, że jestem obywatelem Ukrainy i wjechałam/em legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy po dniu 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy".

Przy tym oświadczeniu powinna być wzmianka, że okręgowe izby lekarskie będą weryfikowały powyższe oświadczenie poprzez okazanie dokumentu potwierdzającego datę wjazdu na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Osoby, które nie potwierdzą daty wjazdu na teren RP lub nie spełniają kryteriów udziału w kursie językowym mogą być skreślone z listy uczestników oraz obciążone kosztem udziału w kursie.

Nasz IODO wskazuje, że taka weryfikacja poprzez okazanie dokumentu (przyłożenie go na chwilę do kamery) stała się powszechną praktyką w czasie pandemii w związku z formami zdalnego prowadzenia różnego rodzaju kursów i szkoleń. To, że piszemy, iż data wjazdu na teren RP będzie weryfikowana nie oznacza, że musimy to robić w każdym przypadku.

Шановні лікарі, медсестри, акушерки та парамедики з України, які проживають та працюють в своїй професії в Щеціні та поблизу Щеціна!

Польський Червоний Хрест в Щеціні потребує Вашої допомоги в своєму медичному пункті як медиків - волонтерів для біженців з України.

Всіх бажаючих просимо контактувати з нами за тел. 602 610 077, з 9.00 до 18.00 в робочі дні, або пишіть на мейл Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Szanowni lekarze, pielęgniarki, położne oraz ratownicy z Ukrainy, mieszkające i pracujące w zawodzie w Szczecinie i pobliżu!

Polski Czerwony Krzyż w Szczecinie potrzebuje Waszej pomocy w Punkcie Medycznym jako medyków - wolontariusze dla uchodżców z Ukrainy.

Wszystkich zainteresowanych prosimy się zgłaszać przez telefon 602 610 077, od 9.00 do 18.00 w dni robocze lub przez

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szanowni Państwo,

W imieniu Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzeja Matyi przekazujemy w załączeniu przygotowany przez Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego zestaw ulotek informacyjnych w języku polskim i ukraińskim, które mogą być rozprowadzane wśród uchodźców z Ukrainy w celu zachęcenia ich do szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce.

Autorami są prof. Andrzej Fal, dr Piotr Rzymski oraz prof. Halina Falfushynska z Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. W. Hnatiuka, którzy zwracają uwagę, że materiał nie jest „techniczną informacją podaną przez Ministerstwo Zdrowia”, ale napisaną przystępnym językiem informacją w pigułce, która powinna być pomocna w podjęciu decyzji o szczepieniu.

Ulotki wyjaśniają jakie szczepionki są w Polsce stosowane, jak działają, jakie są korzyści z ich przyjęcia, jak sprawdzają się wobec nowych wariantów wirusa oraz w jaki sposób przygotować się do szczepień.

Mają one również ułatwić komunikację z osobami, które niekoniecznie znają język polski czy język angielski.

Ulotki są także dostępne do pobrania na stronie internetowej : https://nil.org.pl/dzialalnosc/pomoc-dla-ukrainy/5966-ulotki-informacyjne-dla-osob-zainteresowanych-szczepieniami-w-polsce

Z wyrazami szacunku,

Dział Mediów i Komunikacji NIL

Dzień dobry,

W związku z obecną sytuacją na Ukrainie, toczącymi się działaniami wojennymi, każdego dnia przybywają do Polski uchodźcy w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia, w tym również, pomocy medycznej.

 W odpowiedzi na zapytania kierowane do TU INTER Polska S.A. informujemy, że ubezpieczenie OC obowiązkowe podmiotu leczniczego lub praktyki zawodowej Lekarza i Lekarz Dentysty obejmuje odpowiedzialność za udzielanie bądź zaniechanie udzielania świadczeń zdrowotnych wszystkim pacjentom - również cudzoziemcom oraz osobom mającym status uchodźcy wojennego, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 roku w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

Lekarze i Lekarze Dentyści nie posiadający praktyk, którzy nie mają obowiązku posiadania polisy OC, ale zakupili w TU INTER Polska S.A. ubezpieczenie OC dobrowolne w wariancie B, obejmujące zakresem udzielanie bądź zaniechanie udzielania świadczeń zdrowotnych, również posiadają ochronę ubezpieczeniową w przypadku szkód wyrządzonych pacjentom będącym cudzoziemcami lub mającym status uchodźcy wojennego.

 

Z poważaniem

Zespół INTER Polska

SEKRETARIAT

 • Ewa Słapczyńska
 • tel.: 94 720 27 00
 • komórka: 604064681
 • biuro@oil.koszalin.pl
 • koszalin@hipokrates.org

REJESTR LEKARZY / PRAKTYKI LEKARSKIE

 • Mariola Rodak
 • tel.: 94 720 27 02
 • komórka: 600016634
 • rejestr@oil.koszalin.pl

SEKRETARIAT RZECZNIKA

 • Ewa Polit
 • tel.: 94 720 27 05
 • komórka: 730 713 444
 • lep_74@hipokrates.org

KSIĘGOWOŚĆ

 • Iwona Banasiak
 • tel.: 94 720 27 04
 • ksiegowosc@oil.koszalin.pl

SEKRETARIAT SĄDU LEKARSKIEGO

 • Danuta Dulat
 • tel.: 94 720 27 03
 • komórka: 600016634
 • prezydium@oil.koszalin.pl
Copyright © 2017 Okręgowa Izba Lekarska w Koszalinie. All Rights Reserved.