Naczelna Rada Lekarska
Szanowni Państwo
W pierwszym rzędzie chciałbym pismem tym poinformować okręgowe izby i ich Prezesów.
Wskutek naprawdę lawinowo zgłaszanych zapytań ze strony stomatologów „co robić”, wobec też:
- dramatycznej sytuacji sprzętowej,
- braku perspektyw jej poprawy
- i wysokiego stopnia narażenia na zakażenie
„ciśnienie” w naszym środowisku jest niepomiernie większe.
W godzinach popołudniowych wczoraj przeprowadziliśmy dyskusje na liście mailingowej ksnrl, wskutek czego ukazał się wpis na www
https://nil.org.pl/dla-lekarzy/dla-stomatologow/4474-zawieszenie-przyjec-w-stomatologii-rekomendacje-ks-nrl
zbierający raczej sumę wiedzy i podsuwający argumentację, że w zaistniałej sytuacji zawieszenie przyjęć planowych jest posunięciem racjonalnym.
Wpis nie zawiera wyraźnej rekomendacji zawieszenia przyjęć, gdyż koniec końców mogłoby to postawić tych, którzy tego nie zrobią w złym swietle (nawet cywilnoprawnym) a do władczego nakazu jako komisja nie mamy prawa.
Nie pisałem wczoraj, bo spodziewałem się, ze w dzisiejszym rozporządzeniu będzie regulacja co do zawieszenia przyjęć (po czwartkowej rozmowie z wiceprezesem NFZ mogliśmy mieć takie przypuszczenie) i ta cześć rekomendacji, o której za chwilę - będzie dziś nieaktualna.
Podaliśmy więc rekomendacje 2 konsultantów krajowych i własny schemat postępowania na wypadek podjęcia autonomicznej decyzji lekarza o zawieszeniu przyjęć .
Jednakże
Wojna z wirusem szykuje się długa, ludzie mają czynsze, ZUS, płace itd. Rząd pracuje nad działaniami osłonowymi i prawie pewne jest, że wskutek braku pieniędzy wsparcie ograniczone zostanie dla tych, którzy musieli zamknąć. I tu pojawi się problem , bo lekarz z jednej strony czuje że musi, a zdrugiej strony władza umywa ręce od decyzji.
Otóż w związku z tym' że lekarz zawiesza przyjęcia z uwagi na dobro publiczne a nie z własnego kaprysu, powinien być potraktowany później tak w środkach osłonowych, jak ten, któremu firmę zamknęło rozporządzenie lub wojewoda.
Aby jednak był ślad po tym ruchu, trzeba jakoś to zinwentaryzować. I stanęło na tym, że pwdl stm wyślą do izb(praktyki) i wojewodów(podmioty) krotka informację o powodach zawieszenia przyjęć z wyrażeniem przekonania, źe z tego tytułu powinni mieć prawo do działań osłonowych.
Mamy info, ze NFZ szykuje zaliczkowe finansowanie ambulatoriów, wiec pismo takie złożą pewnie koniec końców tylko praktyki pracujące tylko prywatnie.
Pisma te nie wymagają żadnej reakcji izby. Jest to jednostronna informacja nie rodząca po którejkolwiek stronie żadnych skutków poza inwentaryzacją faktu i wyrażeniem „życzenia prawnego” składającego.
Wiem od mojej macierzystej izby, że już np udostępniła te informację i wskazała nawet konto mailowe , aby to wszystko mieć w wersji elektronicznej. I bardzo fajnie. Pożytek będzie taki, że możemy tez mieć dane poglądowe (statystyczne byłoby za dużo powiedziane).
Tych pism nie powinno być dużo. Dla składających jest tylko ważne, że maja jakikolwiek namacalny dowód, ze zamknęli dla dobra ludzkości. Możemy to potem jako izby wykorzystać w rozmowach z władzami, bo jakaś rekompensata się firmom medycznym należy.
Pozdrawiam
Andrzej Cisło
Przewodniczący KS NRL